8 Aralık 2016 Perşembe

İnternetten Küfür Cezası

Son yıllarda internetin hayatımızın her alanına girmesi ile birlikte adeta bir sanal dünyada yaşıyoruz ve bunun da bir sonucu olarak hemen hemen her işimizi internet üzerinden hallediyoruz. Buna ek olarak, internet insanlara ulaşmayı anlık olarak sağlayan bir teknoloji olarak da kendini gösteriyor. İşte tüm bunların da bir sonucu olarak kötü niyetli insanlar da bu teknolojiyi kendi amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Şöyle ki gerçek hayatta fiziksel, toplumsal ya da cezai yaptırımı bulunan internetten küfür gibi eylemleri sanki bir cezai yaptırımı yokmuşçasına rahat bir şekilde gerçeklestirebiliyorlar. Ancak hayatımızın her alanını denetim altına alan kanun koyucu internet ortamını da düzenlemekte ve bu doğrultuda çeşitli cezai yaptırımlar öngörmektedir. İnternetten küfür suçunu ve cezasını daha iyi açıklayabilmek adına bu konu hakkında karşımıza sık sık çıkan soruları tek tek ele almak ve yanıtlamak oldukça yararlı olacaktır. Bu soruları kısaca sıralarsak: küfür etmenin cezası nedir telefonda küfür etmenin cezası nedir internetten küfür şikayet edilir mi küfür etmenin para cezası ne kadar internetten hakaret davası sonuçları ne yöndedir küfür davası açılır mı internet üzerinden hakaret suç duyurusu mümkün mü sosyal medyada hakaret davası nasıl açılır

Küfür Etmenin Cezası Nedir 

Küfür etmenin cezası nedir sorusuna verilecek en net cevap 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adlî para cezası şeklinde olacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus belli hallerde küfür etmenin cezasının artabilir bir yapıda olmasıdır. Şöyle ki, herhangi bir kamu görevlisine görevinden ötürü küfür etmenin cezası 1 yıldan az olamaz. Başka bir deyişle, normalde 3 ay olan alt sınır herhangi bir kamu görevlisine küfür edilmesi durumunda 1 yıl olarak değişmektedir. Bu duruma ek olarak, sosyal, dini, felsefi, siyasi görüşlerle ilgili olarak bu suçun işlenmesi halinde de verilecek olan ceza 1 yıldan az olamaz. Bununla beraber, kişinin inandığı dine göre kutsal olan değerlerle ilgili olarak küfür edilmesi halinde de verilecek olan ceza 1 yıldan az olamaz. Bunun yanında, hakaretin alenen işlenmesi durumunda verilecek olan ceza 6'da 1 oraninda arttırılır. Örneğin, küfür etme sebebiyle 1 yıl ceza alması gereken birisi suçun alenen işlenmiş olması durumunda 14 ay ceza alır. 

Telefonda Küfür Etmenin Cezası 

Telefonda küfür etmenin cezası nedir sorusuna verilecek olan en net ve güzel cevap normal küfür suçu ile telefonda küfür suçu arasında bir fark bulunmadığı şeklinde olacaktır. Yani telefonda küfür etme eylemi ile normal hayatın akışı içerisinde küfür etme eylemi arasında cezai yaptırım açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus suçun bu halinde yani telefonda küfür etme durumunda ispatın oldukça zor olduğu gerçeğidir. Şöyle ki, telefonda küfür etme eylemi başkasının duymasının (bazı istisnalar dışında) çok zor olduğu bir fiildir. İspat için günümüzün teknolojik imkanlarını kullanmak suretiyle konuşmayı kayıt altına almak da suçu ispat etmek adına başka bir suç işlenmesi sonucunu doğurmaktadır. Çünkü görüşmelerin görüşmeyi yapan kişilerin iznini almaksızın kayıt altına alınması ayrı bir suç çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman telefonda küfür etmenin ispatlanması için kaydedilmesi kesinlikle yapılmaması gereken bir eylemdir. 

İnternetten Küfür Şikayet 

İnternetten küfür şikayet edilir mi sorusuna verilecek olan en net cevap evet şeklinde olacaktır. Her ne kadar toplumun genelinde internetten küfür etmek suç değil şeklinde yanlış bir kanı mevcut olsa da gerçek hayatta küfür etmekle internetten küfür etmek arasında herhangi bir fark yoktur. Hatta ispat bakımından gerek gerçek hayatta küfür gerek telefondan küfür eylemlerinden daha rahat bir yapıda olan internetten küfür fiili normal şartlarda aynı cezai yaptırımlara dahildir. Başka bir deyişle gerçek hayatta küfür etmek ve internetten küfür etmek arasında cezai yaptırım açısından da herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus internetten küfür eyleminin aleni olma ihtimalinin daha yüksek olduğu gerçeğidir. Bilindiği üzere, küfür etmek fiili aleni bir şekilde gerçekleştiği zaman daha ağır cezai yaptırımlara tabi olmaktadır. İnternet ortamında da birçok ifade aleni nitelik kazanmaktadır. Bu durumun istisnaları küfür etme fiilinin kişisel mesaj yoluyla gerçekleştirilmesidir. Fakat diğer bir çok şekilde internetten küfür etme fiili aleni bir nitelik kazandığı için daha ağır bir cezai yaptırıma tabi olacaktır. Bilindiği gibi küfür etme fiilinin alenen işlenmesi durumunda verilecek olan ceza 1/6 oranında arttırılır. 

Küfür Etmenin Para Cezası Ne Kadar 

Öncelikle, küfür etmenin para cezası ne kadar sorusuna verilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Şöyle ki, küfür fiili neye yönelik olduğuna, kime yönelik olduğuna, aleni ya da özel bir nitelik taşıdığına göre cezai yaptırımları değişen çok çeşitli yapıda bir suç türü olarak karşımıza çıkmaktadır. 

İnternetten Hakaret Davası Sonuçları 

İnternetten hakaret davası sonuçları ne yöndedir sorusuna verilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Çünkü hakaret suçu neye yönelik, kime yönelik, olduğuna göre ve aleni olup olmamaya göre farklı cezai yaptırımlara sahip bir suç çeşididir. Bu açıdan bakıldığı zaman internetten hakaret davası sonuçları şu yöndedir demek olanaksız bir hal almaktadır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki normal hakaret davalarında da gördüğümüz gibi internetten hakaret davası sonuçları da Türk Ceza Kanunu içinde hapis cezası ile cezai yaptırımlara bağlanmış olsa da uygulamada 2 yıldan az cezai yaptırımı olan suçların faillerinin hapis cezalarının ertelenmesi durumu söz konusu olduğu için hakaret ya da küfür sebebiyle herhangi bir hapis cezası görülmemektedir. 

Küfür Davası

Küfür davası açılır mı sorusuna verilecek olan en net cevap hayır şeklinde olacaktır. Küfür davası diye bir kavram bulunmamakla beraber küfür sebebiyle tazminat davası açmak mümkündür. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus fiilin kanıtlanması gerekliliğidir. Küfür sebebiyle fiile maruz kalan kişi hakaret sebebiyle tazminat davası açabilir.  

İnternet Üzerinden Hakaret Suç Duyurusu 

Öncelikle, internet üzerinden hakaret suç duyurusu mümkün mü sorusuna verilecek en kısa ve açık cevap hayır şeklinde olacaktır. Şöyle ki, her ne kadar internet üzerinden UYAP vasıtasıyla dava takibi yapılabiliyor olsa da internet üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe yazma imkanı henüz bulunmamaktadır. Buradan hareketle, internet üzerinden hakaret suç duyurusu yapmak şu an için mümkün değildir. 

Sosyal Medyada Hakaret Davası Nasıl Açılır 

Sosyal medyada hakaret davası nasıl açılır sorusuna verilecek olan en güzel cevap normal hayatta olan hakaret suçlarında ve suçun nitelikli hallerinde de olduğu gibi Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe yazarak açılır şeklinde olacaktır. Yani normal hayatın akışı içinde işlenen hakaret suçu ile sosyal medyadan işlenen hakaret suçlarının cezai yaptirim bakımdan bir farkları olmadığı gibi şikayet süreci bakımından da bir farkı bulunmamaktadır. Bununla beraber, suçun ispat edilmesi bakımından sosyal medyada hakaret normal hayatta hakarete göre daha basit bir yapıdadır. Bir başka deyişle, sosyal medyada hakaret etmek suretiyle suç işleyen bir failin suçu normal hayattakine göre daha kolay ispatlanabilmektedir. Bunun yanında, suçun alenilik sebebiyle daha ağır bir cezai yaptırıma sahip olacağını düşündüğümüz zaman sosyal medyada hakaret etmek suretiyle suç işleyen failin alacağı ceza büyük bir ihtimalle normal hayatta hakaret eden bi kişiye göre daha yüksek olacaktır. Çünkü sosyal medyadaki çoğu eylem birden fazla kişinin görme imkanı olan unsurları kapsamaktadır. Bu durum da suçun yani hakaret suçunun aleni olmasına ve dolayısıyla daha ağır bir cezai yaptırıma sahip olmasına sebep olur. Tabi ki kişisel mesaj bazında yapılan eylemler bu durumun dışında kalmaktadır. Çünkü kişisel mesaj bazındaki eylemler sadece mağdurun görebileceği bir nitelik taşımaktadır. 

9 yorum:

 1. İnternetten küfür suçu hakkında bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kıza isgiram da küfür ettim oda beni polise şikayet eti savcı dava dosyası açtı mahkemeye çağırdı bunun tacizlikde ve küfür den bana hapis cezasını verilecek çok korkuyorum yaa acil net bı bilgi verin bana ???

   Sil
 2. İnternetten küfür suçu cezası nedir

  YanıtlaSil
 3. İnternetten küfür etme af kapsamında mı hocam

  YanıtlaSil
 4. İnternetten küfür etme hapis cezası para cezasına çevrilir mi acaba

  YanıtlaSil
 5. Merhaba eşim ağustos ayında intenetten küfür sebebiyle ceza aldı aftan yararlanma imkanı var mı nolur yardım edin

  YanıtlaSil
 6. Mrb oğlum internetten küfür yüzünden ceza aldı yardimci Olabilir misiniz

  YanıtlaSil
 7. İnternetten küfür ile ilgili af ya da ceza indirimi var mı avukat bey

  YanıtlaSil
 8. Bana Alper Kara Adlı Kişi "Kendisinin Yav Mal **** cocugu" yazdı 9 saat önce bunun bir cezası varmıdır ?

  YanıtlaSil